Najpoužívanejšie anglické skratky
Skratky sa dnes používajú nielen v bežnej komunikácii medzi známymi, ale sú neoddeliteľnou súčasťou online komunikácie aj v pracovnom prostredí. Niektoré anglické skratky sú už notoricky známe, iné sa zatiaľ až tak pod kožu nevryli a v niektorých prípadoch ani nevieme, čo skratka znamená. Práve preto sme pripravili prehľad najpoužívanejších anglických skratiek.
Bežné anglické skratky
Sú skratky, s ktorými sa stretávame úplne bežne a mali by sme vedieť, čo presne znamenajú. Skratka ASAP sa veľmi často používa napríklad pri ponukách práce a znamená As Soon As Possible – najskôr, ako je možné. Na internetových stránkach a v e-shopoch sa pravidelne stretávame s anglickou skratkou FAQ. Po kliknutí na takto označenú záložku alebo podstránku objavíte Frequently Asked Questions, teda najčastejšie kladené otázky. Podobný význam má tiež Q/A – Question and answer – otázky a odpovede.
Úplne bežne sa môžete stretnúť aj so skratkou BTW, ktorá sa v oficiálnej komunikácii až tak často nevyužíva, ale určite ste sa s ňou už stretli. BTW znamená By The Way – mimochodom, na okraj. Videli ste už skratku ATM? Touto skratkou sa označuje bankomat a doslova znamená Automated Teller Machine. K najbežnejším skratkám určite patrí aj ID, čo je skratka slova Identification a používa sa na označovanie osobných dokladov (občiansky preukaz) alebo identifikačného čísla používaného ako prihlasovací údaj a pod.
Anglické skratky v mailovej komunikácii
Prišiel vám e-mail alebo správa a nie ste si istý, čo znamená? V e-mailovej alebo písomnej komunikácii môžete naraziť na skratky COB, EOD EOB, TYT, RSVP alebo AFK. AFK je skratka, ktorá sa môže objaviť v správe alebo aj ako status napríklad v internom komunikačnom systéme. AFK – Away From Keyboard – znamená, že dotyčný je preč od klávesnice. Niektoré e-maily si žiadajú urgentné vybavenie a iné majú čas.
Môžete ich rozlíšiť aj pomocou uvedených skratiek. EOB je skratka výrazu End of Business,čo znamená, že odpoveď alebo riešenie sa očakáva do konca pracovného času, a teda nie je nutné reagovať okamžite. Obdobný význam majú aj skratky COB –Close of Business – na konci pracovného času a EOD – End of day – na konci dňa. Viac času na odpoveď máte vtedy, keď narazíte na TYT, pretože ide o skrátenú verziu Take Your Time – vezmite si čas.
Môžete ich rozlíšiť aj pomocou uvedených skratiek. EOB je skratka výrazu End of Business,čo znamená, že odpoveď alebo riešenie sa očakáva do konca pracovného času, a teda nie je nutné reagovať okamžite. Obdobný význam majú aj skratky COB –Close of Business – na konci pracovného času a EOD – End of day – na konci dňa. Viac času na odpoveď máte vtedy, keď narazíte na TYT, pretože ide o skrátenú verziu Take Your Time – vezmite si čas.
Niektoré správy majú adresáta len informovať a nevyžaduje sa odpoveď. V týchto prípadoch sa zvykne použiť skratka NRN – No Reply Necessary – odpoveď nie je potrebná. Naopak, odpoveď sa vyžaduje, ak v e-maile nájdete RSVP. Aj keď táto skratka nepochádza z angličtiny, ale z francúzštiny, v komunikácii sa udomácnila a znamená prosím o odpoveď.
Naraziť môžete aj na DL – Download – stiahnutie súboru. Je teda pravdepodobné, že v e-maile sa nachádzajú prílohy alebo odkazy na dokumenty, ktoré by ste si mali stiahnuť. Pri posielaní mailov by ste mali poznať aj význam skratky Cc a Bcc, ktoré sa objavia v riadku na zadanie adresáta e-mailu. Cc je kópia a do tejto kolónky môžete zadať ďalších adresátov, ktorých sa mail týka a mali by ho dostať, prípadne naň reagovať. Hlavný adresát zároveň uvidí, komu ďalšiemu ste mail zaslali. Ak nechcete, aby hlavný adresát vedel, kto je uvedený v kópii mailu, zadajte adresáta do Bcc – skrytej kópie.
Slangové anglické skratky
Chatovanie je obľúbený spôsob komunikácie nielen medzi známymi a kamarátmi, ale ak máte s kolegami priateľský vzťah alebo pracujete v neformálnom prostredí, niekedy sa môžu objaviť aj slangové anglické skratky. Ak vám niekto napíše KISS, nemusí ísť o nič romantické ani intímne. KISS je Keep it short and simple – urobiť to rýchlo a jednoducho. Pri formálnych správach tento výraz, samozrejme, nie je vhodný. Celkom populárne je aj ICQ – I seek you – hľadám ťa.
Spomenúť by sme mali aj SOT, čo znamená, že máte málo času – short of time. Klasikou sú, samozrejme, výrazy LOL – Laughing out loud, ROFL – rolling on the floor laughing, ktoré vyjadrujú veľký smiech, a OMG – Oh, my God – Oh, môj bože.
Ak poznáte ďalšie skratky, ktoré neboli spomenuté v článku, pokojne ich napíšte do komentára.